Cena diamantů

Cena diamantů

Lidé už mnoho staletí ukládají své finance tak, aby uchovali jejich hodnotu. V prvopočátcích to byly polnosti, statky a hospodářská zvířata. Tím, jak naše civilizace rostla, se začalo investovat do umění. V současnosti je velmi populární nákup zlata nebo drahých kamenů, například diamantů. Je to dáno tím, že jejich hodnota neustále roste a jsou snadno přenositelné.

Investice do diamantů je jedinečným způsobem, jak ochránit své finance a navíc je přetavit do krásné, trvalé podoby. Cena diamantů neustále roste. S výjimkou 70. let a roku 2008 diamanty narůstaly pravidelně o 5 až 10 % ročně. Jak se ale cena diamantu určuje?

Pravidlo 5C - Určování ceny diamantů

Pravidlo takzvaných 4C je hlavním určujícím prvkem ceny diamantů. Tato značka pochází z angličtiny a značí 4 základní faktory každého kamene.

1.Karát (carat) – metrický karát (se značkou ct) udává váhu diamantu. Používá se od roku 1907 a má oficiálně určenou hmotnost 200 mg. Čím více karátů kámen má, tím je pochopitelně dražší.

2. Čistota (clarity) - je dána počtem cizorodých látek obsažených v diamantu, tzv. inkluzemi. Může se jednat o prasklinky, vměstky a jiné nedokonalosti kamene.

3. Brus (cut) – posuzuje použitý výbrus kamene a jeho dokonalost. Čím lépe je kámen vybroušen, tím je dražší. Pro posouzení kvality výbrusu se používá stupnice „ excellent, very good, good, fair, poor“. Výjimečně je možné se setkat s kategorií „ideal cut“.

4. Barva (color) – značí se pomocí stupnice B-Z, přičemž čím je diamant bělejší, tím nižší písmenko abecedy má.

5. Certifikace – O diamantu se říká, že je králem mezi kameny. Pokud se rozhodnete si takový vzácný drahokam pořídit, určitě si chcete být jisti, že je pravý. Naše společnost nabízí vlastní certifikát i mezinárodní certifikáty GIA, IGI nebo HRD, které potvrzují jejich kvalitu a původ.

Velkoobchodní cena diamantů

Velkoobchodní cena diamantů se řídí ceníkem Rapaport Diamond Report, který byl vytvořen v roce 1978. Tento ceník publikovaný od konce sedmdesátých let se stal standardem pro stanovení velkoobchodní ceny broušených diamantů. Tento ceník je však neveřejný, přístup k němu mají pouze obchodníci s diamanty.

Ověřte si i Vy cenu diamantů

Naštěstí i pro investory existuje možnost, jak si ověřit cenu diamantu, který si hodlají koupit. Je jí Diamond Retail Benchmark. Tento ceník má za cíl pomoci investorům zorientovat se na trhu s diamanty, a to hlavně takovým, kteří nemají s diamanty žádné zkušenosti. Ceny diamantů jsou zveřejňovány na stránkách společnosti IDEX zdarma.