Rozdíl mezi brilianty a diamanty

Mnoho zákazníků, hledajících na internetu šperky, často naráží na problém. Při výběru hledají diamanty, ale jsou jim většinou nabízeny brilianty. Mnoho z vás se pak právem ptá, jaký je v tom vlastně rozdíl. Rádi vám jej vysvětlíme.

Jaký je rozdíl mezi diamanty a brilianty.

Co je diamant?

Slovem diamant označujeme nerost. Jedná se o krystalickou formu uhlíku, která vzniká v horním zemském plášti za vysokých teplot a tlaků v ultrabazických vyvřelinách - kimberlitech, lamproitech a komatiitech. V současné době se těží na několika místech planety, přičemž nejvyšší produkce dosahují státy Botswana, Rusko a Kanada.

Diamant se používá v mnoha oborech, například průmyslu. Jistě znáte diamantové brusné kotouče, ale málokdo ví, že se z diamantů vyrábí třeba speciální diamantové pasty. Nejvýznamnějším oborem pro využití diamantu je bezesporu šperkařství. V něm se však nepoužívají diamanty surové, ale za pomoci výbrusu se upravují. Jedním z nejznámějších výbrusů diamantu je briliant.

Co je briliant?

Briliantový brus získal své jméno z francouzštiny, ve které znamená "zářící" nebo "jasný". Jeho vznik se datuje kolem roku 1910, avšak autorem výpočtu moderního briliantového brusu (v roce 1917) je Marcel Tolkowski, který dokázal spočítat ideální sklon úhlů faset. Ideální diamantový brus má 57 faset, neboli plošek, rozdělených následovně: Jednu horní plošku, kterou se celý brus začíná, 32 horních faset a 24 faset v dolní části. Tímto tvarem je zajištěno, že světlo procházející diamantem se odráží co nejlepším způsobem při celém barevném spektru a maximální intenzitě. Díky tomu jsou briliantové šperky tak třpytící, zářivé a krásné

A právě proto jsou brilianty jedny z nejkrásnějších a nejelegantnějších šperků, kterými můžete obdarovat své blízké.

Diamanty

Diamanty

Diamant je nejtvrdší přírodní minerál. Zároveň jde o jeden z nejcennějších drahokamů. Diamant je krystalická forma uhlíku C. Slovo diamant pochází z řeckého "adámas", což v překadu znamená nezničitelný. Kvalita a hodnota (cena) diamantu se určuje podle tzv. 4C - čistota, barva, brus a hmotnost. Díky svým vlastnostem jsou diamanty odnepaměti opředeny mýty. V dávných dobách lidé věřili v jejich magickou sílu. Panovníci dokonce věřili, že jim diamanty pomáhají dodávat moc a neporazitelnost. Dnes zůstávají symbolem, který nám připomíná vzácné a důležité okamžiky našeho života – zasnoubení, narození, výročí i lásku našich nejbližších. Box "Více": Certifikace (obr. "více") Box "Více": Hmotnost diamantu (obr. "více") Box "Více": Barva diamantu (obr. "více") Box "Více": Čistota diamantu (obr. "více") Box "Více": Brus diamantu (obr. "více") Box "Více": Vznik a těžba (obr. "více")

Více

Naše certifikáty a platební metody

  • heureka.cz
  • puncovniurad.cz
  • payu.cz
  • VISA
  • Master Card
  • hrdantwerp.com
  • igiworldwide.com
  • gia.edu