Zlato

Bílé, žluté nebo růžové... Krásné jsou všechny, záleží jen na vás a vašem vkusu, které barvě zlata dáte přednost. 

O zlatě

Zlato je chemický prvek se značkou Au (Aurum), jedná se o žlutý, lesklý, velmi odolný, vysoce vodivý, měkký kov. Zlato je inertní, to znamená, že nereaguje téměř s žádnými chemickými látkami, čímž právě vzniká jeho odolnost.

Jediná běžná anorganická kyselina, která ho dokáže rozpustit, je lučavka královská. I tenká vrstvička zlata přispěje ke zvýšení odolnosti pozlaceného materiálu, protože zlato na vzduchu neoxiduje.

žluté a bílé zlato v surovém stavu

Zlato je ve srovnání s jinými prvky na Zemi velmi vzácné, na jednu tunu zemské kůry připadá pouze 0,005 g zlata. Vyskytuje se v horninách jako ryzí kov nebo s příměsí stříbra i jiných prvků. Nejčastěji se vyskytuje v podobě nepravidelných plíšků, drátků, tvoří keříčkovité agregáty, valounky (nuggety) a šupinky (zlatěnky). Největší nalezené valouny zlata mají více než 100 kg, to ale samozřejmě výjimka.

Původní ložiska vznikala hlavně hydrotermálními procesy, zlato bývá vtroušeno do křemenných žil a vrostlé do pyritu na zlatonosných žilách. Část zlata se postupně uvolnila erozí a vyskytuje se v říčních náplavech, odkud je ho možné rýžovat. Tak také zlato lidé poprvé objevili.

Rýžovatelná ložiska jsou už ale dnes vytěžená, těžba zlata se nejčastěji provádí kyanidovým loužením zlatonosných hornin.

Šperkařství

Pro jeho vysoký lesk a odolnost se ze zlata odjakživa vyrábějí šperky, samo o sobě je ale příliš měkké, takže se používá s příměsí dalších kovů, zejména stříbra. Ryzost se uvádí v karátech. Výroba a dovoz šperků a výrobků ze zlata podléhá puncovnímu zákonu. Zlaté šperky a produkty (nové i staré, určené k prodeji) jsou opatřené puncem. Punc je rozdílný pro každou ryzost zvlášť.

Zubní lékařství 

Zlato je zdravotně nezávadné a navíc odolává i agresivnímu prostředí v ústní dutině, proto je už dlouhou dobu součástí většiny dentálních směsí, které se používají k veškerému opravování zubů (plomby, můstky, implantáty apod.)

Bankovnictví 

Po dlouhou dobu sloužilo zlato uložené ve státních bankách jako zlatý standard, garantující hodnotu státem vydávaného oběživa. Teprve po druhé světové válce význam zlata jako devizy postupně klesal.

Počítače 

Pozlacení důležitých kontaktů zajišťuje jejich delší životnost a stálou vodivost, což se využívá např. u mikroprocesorů v počítači.

Naše certifikáty a platební metody

  • heureka.cz
  • puncovniurad.cz
  • payu.cz
  • VISA
  • Master Card
  • hrdantwerp.com
  • igiworldwide.com
  • gia.edu