Co je diamant?

Diamant není jen krásný a velmi drahý přírodní kámen. Je to také nejlepší přítel každé ženy.

Diamanty

Diamant je nejtvrdší přírodní minerál. Zároveň jde o jeden z nejcennějších drahokamů. Diamant je krystalická forma uhlíku C. Slovo diamant pochází z řeckého "adámas", což v překadu znamená nezničitelný. Kvalita a hodnota (cena) diamantu se určuje podle tzv. 4C - čistota, barva, brus a hmotnost.

Díky svým vlastnostem jsou diamanty odnepaměti opředeny mýty. V dávných dobách lidé věřili v jejich magickou sílu. Panovníci dokonce věřili, že jim diamanty pomáhají dodávat moc a neporazitelnost. Dnes zůstávají symbolem, který nám připomíná vzácné a důležité okamžiky našeho života – zasnoubení, narození, výročí i lásku našich nejbližších.

Certifikace

Certifikace

O diamantu se říká, že je králem mezi kameny. Pokud se rozhodnete si takový vzácný drahokam pořídit, určitě si chcete být jisti, že je pravý. Naše společnost nabízí tři úrovně certifikátů ke šperkům s diamanty, které potvrzují jejich kvalitu a původ.

Certifikát Danfil
Tento certifikát dodáváme automaticky ke všem našim briliantovým šperkům. Je rozdělen na dvě části – popis šperku a popis kamene. U popisu šperku se uvádí jeho provedení, vzor, ryzost a váha. U popisu kamene se uvádí jeho  brus ,  kvalita diamantů ,  barva  a  celková váha v karátech .

Certifikát soudního znalce Druhý certifikát k našim šperkům s diamanty je poskytován soudním znalcem v oboru drahých kovů Pavlem Horákem. Na tomto certifikátu pravosti jsou na přední straně uvedeny následující údaje – popis šperku (značka, provedení, vzor, ryzost a váha) a popis kamene (brus, kvalita, barva, počet kusů a celková váha v ct.), na zadní straně je datum vystavení, číslo certifikátu a podpis a razítko soudního znalce. Tento certifikát není dodáván ke šperkům automaticky, pouze na vyžádání s příplatkem 500 Kč/certifikát. Mezinárodní certifikát Certifikát nejvyšší úrovně je poskytován americkým gemologickým institutem G.I.A. Dostanete ho k diamantům od 0,30 karátu a výše. Více o gemologickém institutu G.I.A. se dozvíte na  https://www.gia.edu/ . Tento certifikát se dodává k našim šperkům také pouze na vyžádání.

Více
Hmotnost diamantu

Hmotnost diamantu

Hmotnost diamantu se dnes mezinárodně měří v karátech, se zkratkou „ct“. Pozor, jedná se o jiný karát než u zlata, ten je jednotkou ryzosti a má zkratku „kt“. Obvykle se udává s přesností na 2 desetinná místa, někdy i na 3. Karát se také dělí na „grains“ (grány – zrna), což je jednotka používaná pro perly. Takže o jednokarátovém diamantu můžeme mluvit jako o „four-graineru“.

1ct (metrický karát) = 200 mg = 1/5 gramu Jak se hmotnost určuje? Hmotnost diamantů se určuje na velmi přesných diamantových váhách – dnes nejčastěji na elektronických karátových váhách. Vzhledem k jasně daným parametrům  briliantového brusu , ji ale můžeme stanovit i změřením briliantu. V následující tabulce vidíte přepočet hmotnosti a velikosti v milimetrech (mm). Rámečkem jsou vyznačeny hmotnosti diamantu, se kterými nejčastěji pracujeme v naší firmě.
Hmotnost a cena Cena diamantu neroste úměrně jeho hmotnosti . Velké diamanty jsou totiž vzácné, a tak jsou i cennější. Diamant o váze 2 karátů je tedy dražší než dva jednokarátové diamanty s jinak stejnými vlastnostmi.  Největší nalezené diamanty mají tisíce karátů . Jak vznikla jednotka karát? V dřívějších dobách před metrickým systémem bylo těžké najít nějaké srovnávací měřítko pro měření váhy, míry apod. Pro měření váhy se v Arábii a Persii osvědčilo malé semínko svatojánského chleba, známého i jako karob nebo chlebovník. Toto semínko má totiž uniformní velikost a váhu, a navíc nenasává vlhkost z okolí, takže na moři i na poušti váží stejně. A tak se jím drahé kameny měřily po dlouhá staletí. Pět semínek karobu váží 1 gram. Jak velké diamanty jsou nejčastější? Diamanty   v běžně prodávaných špercích mají obvykle hmotnost v setinách, desetinách až jednotkách karátů . V našich špercích používáme nejčastěji diamanty do ¼ karátu. Jako  investiční diamanty  mají největší obrat diamanty v rozmezí 0,5 až 1 ct, které zajistí investorovi nejlepší likviditu.  Aktuálně se cena takovýchto kamenů pohybuje v rozmezí 250 000 – 500 000 Kč . Box "Více": Diamanty (obr. "více")

Více
Barva

Barva

Diamanty nejsou jen průzračně bílé, ale vyskytují se v různých barevných odstínech.

Více
Čistota diamantu

Čistota diamantu

Nejcennější diamanty jsou zcela čisté a ideálně krystalizované. Takovéto diamanty ale nalezneme zřídka, protože růst diamantů v nitru Země neprobíhá ideálně a může se během něj leccos zvrtnout. Proces probíhá v několika fázích, během nichž nejsou podmínky vždy konstantní, a proto vznikají nehomogenity, dnes nazývané inkluze (uzavřeniny). Tyto  inkluze sice snižují cenu diamantu, zároveň ale slouží při diagnostice . Poznáme podle nich, že je kámen pravý (přírodního původu). Do hodnocení čistoty se nezahrnují vnější charakteristiky např. škrábance apod. Inkluze najdeme téměř ve všech surových diamantech, nejčastěji jsou to: krystalické inkluze – krystaly jiných nerostů nebo dalších diamantů, které byly přítomny při tvorbě diamantu pukliny, praskliny, pérka zákaly Přehledná tabulka ukazuje různé úrovně čistoty diamantu.  V naší nabídce najdete nejčastěji kameny s čistotou VS1, VS2 a SI1 . Jak se určuje čistota diamantu Čistotu diamantu zkoumá zkušený odborník 10 x zvětšující aplanatickou achromatickou lupou , v normálním světle. Umístění, rozměr i typ zjištěných inkluzí je vždy přesně uveden v certifikátu k diamantu. Za bezchybný diamant je považovaný takový, který ani při desetinásobném zvětšení nemá žádný viditelný kaz. Zlepšení čistoty
Čistota diamantu se může dodatečně vylepšit např. laserovou úpravou,  zásah ale musí být jednoznačně popsán v certifikátu,  např. „vrtáno laserem“. Klasifikace čistoty pak odpovídá čistotě kamene po úpravě.

Více
Brus

Brus

Surový diamant získá svoji krásu až po vybroušení. V nabídce je celá řada různých typů brusů.

Více
Vznik a těžba

Vznik a těžba

Surový diamant získá svoji krásu až po vybroušení. V nabídce je celá řada různých typů brusů.

Více

Naše certifikáty a platební metody

  • heureka.cz
  • puncovniurad.cz
  • payu.cz
  • VISA
  • Master Card
  • hrdantwerp.com
  • igiworldwide.com
  • gia.edu