Diamanty

Diamant je nejtvrdší známý přírodní minerál a jeden z nejcennějších kamenů. Má totiž všechny vlastnosti, které dělají drahokam drahokamem – je průhledný, tvrdý (a tedy odolný) a vzácný. 

Hmotnost diamantu

Hmotnost diamantu se dnes mezinárodně měří v karátech, se zkratkou „ct“. Pozor, jedná se o jiný karát než u zlata, ten je jednotkou ryzosti a má zkratku „kt“. Obvykle se udává s přesností na 2 desetinná místa, někdy i na 3. Karát se také dělí na „grains“ (grány – zrna), což je jednotka používaná pro perly. Takže o jednokarátovém diamantu můžeme mluvit jako o „four-graineru“.

diamanty

1ct (metrický karát) = 200 mg = 1/5 gramu

Jak se hmotnost určuje?

Hmotnost diamantů se určuje na velmi přesných diamantových váhách – dnes nejčastěji na elektronických karátových váhách. Vzhledem k jasně daným parametrům briliantového brusu, ji ale můžeme stanovit i změřením briliantu. V následující tabulce vidíte přepočet hmotnosti a velikosti v milimetrech (mm). Rámečkem jsou vyznačeny hmotnosti diamantu, se kterými nejčastěji pracujeme v naší firmě.

Tabulka hmotnosti a velikosti diamantu v milimetrech


hmotnost diamantu

Hmotnost a cena

Cena diamantu neroste úměrně jeho hmotnosti. Velké diamanty jsou totiž vzácné, a tak jsou i cennější. Diamant o váze 2 karátů je tedy dražší než dva jednokarátové diamanty s jinak stejnými vlastnostmi. Největší nalezené diamanty mají tisíce karátů.

Jak vznikla jednotka karát?

V dřívějších dobách před metrickým systémem bylo těžké najít nějaké srovnávací měřítko pro měření váhy, míry apod. Pro měření váhy se v Arábii a Persii osvědčilo malé semínko svatojánského chleba, známého i jako karob nebo chlebovník. Toto semínko má totiž uniformní velikost a váhu, a navíc nenasává vlhkost z okolí, takže na moři i na poušti váží stejně. A tak se jím drahé kameny měřily po dlouhá staletí. Pět semínek karobu váží 1 gram.

Jak velké diamanty jsou nejčastější?

Diamanty v běžně prodávaných špercích mají obvykle hmotnost v setinách, desetinách až jednotkách karátů. V našich špercích používáme nejčastěji diamanty do ¼ karátu.

Jako investiční diamanty mají největší obrat diamanty v rozmezí 0,5 až 1 ct, které zajistí investorovi nejlepší likviditu. Aktuálně se cena takovýchto kamenů pohybuje v rozmezí 250 000 – 500 000 Kč.

Diamanty

Diamanty

Diamant je nejtvrdší přírodní minerál. Zároveň jde o jeden z nejcennějších drahokamů. Diamant je krystalická forma uhlíku C. Slovo diamant pochází z řeckého "adámas", což v překadu znamená nezničitelný. Kvalita a hodnota (cena) diamantu se určuje podle tzv. 4C - čistota, barva, brus a hmotnost. Díky svým vlastnostem jsou diamanty odnepaměti opředeny mýty. V dávných dobách lidé věřili v jejich magickou sílu. Panovníci dokonce věřili, že jim diamanty pomáhají dodávat moc a neporazitelnost. Dnes zůstávají symbolem, který nám připomíná vzácné a důležité okamžiky našeho života – zasnoubení, narození, výročí i lásku našich nejbližších. Box "Více": Certifikace (obr. "více") Box "Více": Hmotnost diamantu (obr. "více") Box "Více": Barva diamantu (obr. "více") Box "Více": Čistota diamantu (obr. "více") Box "Více": Brus diamantu (obr. "více") Box "Více": Vznik a těžba (obr. "více")

Více

Naše certifikáty a platební metody

  • heureka.cz
  • puncovniurad.cz
  • payu.cz
  • VISA
  • Master Card
  • hrdantwerp.com
  • igiworldwide.com
  • gia.edu