Kritéria hodnocení diamantů

Velikost diamantu

Váha v karátech udává kolik diamant váží. 1 karát je roven 200 miligramům. Diamanty, které mají více než jeden karát, jsou vyjádřeny v desetinných číslech, například 1,25 karátový diamant. Cena za karát se zvyšuje podle velikosti diamantu, jelikož velké kameny jsou vzácnější.

Jak se určuje hmostnost diamantu
1C - Velikost diamantu (hmotnost, Carat weight)

Jak se určuje hmotnost diamantu?

Hmotnost diamantu se určuje na velmi přesných elektronických diamantových vahách s přesností 0.001. Vzhledem k jasně daným parametrům briliantového brusu, ji můžeme stanovit i změřením diamantu. V následující tabulce můžete vidět přepočet hmotnosti na milimetry (mm).

1C - Velikost diamantu (hmotnost, Carat weight)
1 ct = 200 mg / 0,2 g
10 ct = 2000 mg / 2 g

Hmotnost vs cena diamantu

Cena diamantu neroste úměrně jeho hmotnosti. Velké diamanty jsou totiž vzácné, a tak jsou i cennější. Diamant o váze 2 karátů je tedy dražší než dva jedno karátové diamanty s jinak stejnými vlastnostmi. Dalším faktorem je samozřejmě i čistota, barva a brus.

Cena diamantu, který má 1 karát

Cena jednokarátového diamantu se liší podle kvality kamene. Každý kámen je jedinečný, proto je potřeba řešit cenu podle konkrétního kamene. Nelze ceny srovnávat jen podle hmotnosti (karátů).

1C - Velikost diamantu (hmotnost, Carat weight)
1C - Velikost diamantu (hmotnost, Carat weight)

Jak vznikla jednotka karát?

V dřívějších dobách před metrickým systémem bylo těžké najít nějaké srovnávací měřítko pro měření váhy, míry apod. Pro měření váhy se v Arábii a Persii osvědčilo malé semínko svatojánského chleba, známého jako karob nebo chlebovník.

Toto semínko má totiž vždy stejnou velikost a váhu, a navíc nenasává vlhkost z okolí, takže na moři i na poušti váží stejně. Právě z těchto důvodů se jím drahé kameny měřily po dlouhá staletí. Pět semínek karbonu váží 1 gram.

Jaké diamanty jsou u nás nejčastější?

Nejčastější jsou u nás diamanty čistoty SI1, barvy G a kvality brusu Excellent. Velikost vždy záleží čistě na vás.

1C - Velikost diamantu (hmotnost, Carat weight)
 • Váha v karátech

  Váha v karátech

  Váha v karátech udává kolik diamant váží. 1 karát je roven 200 miligramům. Diamanty, které mají více než jeden karát, jsou vyjádřeny v desetinných číslech, například 1,25 karátový diamant. Cena za karát se zvyšuje podle váhy diamantu, jelikož velké kameny jsou vzácnější.

  Dozvědět se více
 • Čistota diamantu

  Čistota diamantu

  Čistota diamantu označuje absenci nečistot a inkluzí v diamantu. Přírodní diamanty jsou výsledkem uhlíku vystaveného obrovskému teplu a tlaku hluboko v zemi. Tento proces může vyústit v různé vnitřní charakteristiky nazývané „inkluze“ a vnější charakteristiky nazývané nedokonalosti.

  Dozvědět se více
 • Brus diamantu

  Brus diamantu

  Brus diamantu označuje kvalitu úhlů diamantu, jeho proporce, symetrii faset, brilanci, oheň a jiskření. Tyto faktory přímo ovlivňují schopnost diamantu zářit spolu s jeho celkovou estetickou přitažlivostí a je jedním z nejdůležitějších faktorů diamantu.

  Dozvědět se více
 • Barva diamantu

  Barva diamantu

  Barva diamantu označuje jak bílý nebo bezbarvý daný diamant je. GIA klasifikuje diamanty od D do Z, přičemž D je nejvíce bezbarvý a Z obsahuje patrný hnědý nebo žlutý odstín. Přirozeně zbarvené diamanty mimo normální rozsah barev se označují jako fantazijní/efektní.

  Dozvědět se více
 • Certifikace diamantů

  Certifikace diamantů

  Pokud se rozhodnete si pořídit vzácný drahokam, určitě si chcete být jisti, že je pravý. V Danfil Jewellery nabízíme 4 úrovně certifikátů ke šperkům s diamanty, které potvrzují jejich kvalitu a původ.

  Dozvědět se více
 • Kde začít

  Kde začít

  V případě dotazů jsme vám k dispozici na naší zákaznické lince 485 110 116, online chatu nebo osobně v našem showroomu. Všech 5C se vám pokusíme shrnout tak, aby se v nich orientoval i laik. Diamanty se zabýváme více než 25 let.

  Dozvědět se více